SSS - Sıkça Sorulan Sorular

 

e-grup (Yahoo!Groups, Y!Groups, e-groups, e-gruplar) Nedir?

Herhangi bir konu üzerinde o konu ile ilgili insanların e-posta yoluyla elektronik ortamda yazışıp fikir paylaşımında bulunabildikleri platformlardır.  Bu haberleşme ve mektuplaşma grupları genellikle belli sınırları ve kuralları olan topluluklardır. Üyesi olunan bir e-Grupta ortak bir e-posta hesabına gönderilen bir mesaj topluluğun bütün üyelerine dağılır.

Topluluk üyeleri aktif olarak yazışmalara katılabildikleri gibi izleyici pozisyonunda da kalabilirler. Bazı listeler sadece bilgi gönderme amacı taşıdığından siz posta gönderemez sadece alırsınız (günlük ekonomi bültenleri gibi). Ancak genelde üyelerden katılımcı ve paylaşımcı olmaları beklenir. 

Bu topluluklara katılım ücretsizdir. Yukarı

KIRIM Haber Nedir?

KIRIM Haber Kırım ve Tatarlar hakkında bilgi alışverişinde bulunmak, bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili hızlı iletişim kurmak amacıyla kurulan ve ICC tarafından yürütülen bir e-gruptur. Yazışma dili Kırım Tatarcası ve Türkçedir. Yukarı

KIRIM Haber topluluğuna nasıl üye olabilirim ?

A - E-posta yoluyla üye olmak :

1.Adım: KIRIM-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz. 

Dikkat : Konu(Subject) kısmına ve e-postanızın içine herhangi bir şey yazmayınız.

Dikkat : Adresi "kirim" veya "KIRIM" şeklinde yazmaya dikkat ediniz. İçinde - ı - harfi olacak şekilde "kırım" olarak yazdığınızda talebiniz ulaşmayacaktır. Elektronik posta isimlerinde Türk alfabesine has karakterler ç,ö,ğ,ü,ş,ı, Ç,Ö, Ğ, Ü, Ş, İ kullanılmaz.

2.Adım:  YahooGroups.com dan size "Please confirm your request to subscribe to kirim" konulu bir e-posta gelecektir.

 ?  Nasıl : Size gelecek mektubu ve Türkçe tercümesini görmek için tıklayınız.

Bu mesajı hiç değiştirmeden ve bir şey eklemeden aynen geri gönderiniz (Reply).

3.Adım: "kirim Moderator" adresinden size "File - Tanisma " konulu bir e-posta gelecektir.

 ?  Nasıl : Size gelecek mektubu görmek için tıklayınız.

Topluluğumuza yeni katılacak olan üyelerimizden, kendilerini grup yöneticilerine kısaca tanıtmasını rica ediyoruz.

Dikkat : Bu mektubu en azından adınızı, soyadınızı ve oturduğunuz şehri yazarak cevaplamanız gerekmektedir.

KIRIM Haber yöneticilerinin başvurunuzu onaylamasından sonra size yine YahooGroups.com dan İngilizce "Welcome to kirim"; Kirim Moderator adresinden de Türkçe ve Kırım Tatarca "File-Hosgeldiniz", "File - KIRIM Haber.rtf" konulu mesajlar gelecek ve üyeliğiniz tamamlanmış olacaktır. Bu mesajlara herhangi bir cevap vermeniz gerekmemektedir.

B- KIRIM Haber Yöneticileri Tarafından Davet Edilmek/Üyeliğe Alınmak:

KIRIM Haber yöneticileri sizi gruba davet edebilir / üyeliğe alabilir. Üyelik İşlemleriniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda KIRIM-owneryahoogroups.com adresine e-posta göndererek yardım veya bilgi isteyebilirsiniz.

C- Şimdi Üye olun

Sadece aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi yazın yukarıdaki bölüm A,  2. adımdan itibaren üyelik işlemine devam ediniz.

KIRIM Haber

mektuplaşma listesine üye olunuz


  Yukarı

KIRIM Haber topluluğuna nasıl e-posta gönderebilirim ?

Y!gruplardaki standart uygulamaya göre, Y!grup adresine gönderilen iletiler, tüm grup üyelerinin elektronik posta adreslerine aynı anda dağıtılır. Grubumuza mesaj göndermek için öncelikle gruba katılımınızı yapmanız gerekmektedir.  Gruba e-posta göndermek istediğinizde kirim@yahoogroups.com adresine yazabilirsiniz. Katılımcılarımız tarafından bu adrese gönderilen mesajlar grup yöneticileri tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak tüm grup üyelerinin posta kutularına dağıtılmakta ve bu mesajlara verilen cevaplar da yine (kirim@yahoogroups.com adresine gönderildiği sürece) aynı şekilde tüm gruba ulaşmaktadır. Bir mesaja grup içinde değil de, özel olarak mesaj sahibine cevap vermek için lütfen cevabınızı grup adresi olan kirim@yahoogroups.com adresine DEĞİL, mesaj sahibinin şahsi e-posta adresine gönderdiğinize emin olunuz.

Yukarı

Yahoo!Groups’a nasıl Kaydolunur ?

KIRIM Haber’e üye olmak aynı zamanda Yahoo!Groups’a kayıtlı olmak anlamına gelmiyor. KIRIM Haber e-grubu tarafından sunulan Arşiv, İlgili Siteler (Bookmark) gibi hizmetlerin kullanılabilmesi için Yahoo!Groups’a da kayıtlı olmak gerekiyor.

1.Adım: http://groups.yahoo.com adresine giderek  "New users Click here to register" bağlantısına tıklayınız.

2.Adım: Karşınıza çıkan yeni sayfadaki formu doldurunuz, buraya yazılan bilgiler içinde en önemlileri Yahoo ID (Yahoo!Groups'taki kullanıcı adınız)  ve Password (şifreniz) kısmıdır, onları yazarken dikkatli olunuz. Yahoo ID ve Password'u tayin ederken  ç,ö,ğ,ü,ş,ı harflerini kullanmayınız. Formdaki bütün kutucukları doldurunuz.

NOT: Eğer kayıt yaptırmaya çalıştığınız zaman e-postanız için "is already  registered: you only need to register once" şeklinde bir mesaj çıkıyorsa aynı yerdeki "click here if you cannot recall your password" diyen linki tıklayıp  şifrenizin size tekrar yollanmasını sağlayabilirsiniz, bu daha önce zaten üye olduğunuzu gösteriyor dolayısıyla aşağıdaki işlemleri yapmak zorunda değilsiniz.

3.Adım: En alttaki "Submit This Form" düğmesine tıklayınız.

4.Adım: Eğer sizden önce başka birisi bu Yahoo ID'yi almışsa bir uyarı mesajı göreceksiniz. "Bu adres alınmıştır başka Yahoo ID giriniz" deniyor burada. Kimsenin almadığı bir kullanıcı adı bulana kadar deneyin.  Kimsenin almadığı ve kabul edilen bir ID aldıktan sonra aşağıdaki pencereye kadar geliniz. Continue to Yahoo Groups linkine tıklayınız.

5.Adım: Artık Yahoo!Groups'a kaydınızı yaptırmış oldunuz.  http://groups.yahoo.com/group/kirim adresine giderek  "Sign in" kısmına tıkladıktan sonra açılan sayfada belirlediğiniz kullanıcı adınızı (Yahoo ID) ve şifrenizi (Password kutucuğuna) yazıp "Sign In" düğmesine tıklayarak KIRIM Haber'in bütün servislerini kullanabilirsiniz.

 

Yukarı

Posta kutuma çok fazla e-posta geliyor; ancak KIRIM Haber topluluğundan ayrılmak da istemiyorum ne yapabilirim ?

  • Gruptan aldığınız mesaj sayısı fazla geliyorsa, listeden çıkmak yerine bir gün içinde gelen bütün mesajları toplu olarak bir e-posta ile almanızı sağlayacak "daily digest" moduna geçebilirsiniz. Bu işlemi hem İnternet üzerinden hem de e-posta ile yapmanız mümkün. E-posta ile yapmak için : KIRIM-digest@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz.

  • Eğer günde bir tek e-posta da almak istemiyorsanız istediğiniz zaman yalnızca internet  üzerinden okuma modunu (no-mail/web only) seçebilirsiniz. Bunun için KIRIM-nomail@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz. Dilediğiniz zaman http://groups.yahoo.com/group/kirim/messages  adresindeki arşive giderek iletileri okuyabilirsiniz

  • Yaptığınız seçim kalıcı değildir, dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Mesaj dağıtımını yeniden normal hale getirmek için KIRIM-normal@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz. Yukarı

KIRIM Haber' i  kimler yönetiyor? Yöneticilere nasıl ulaşabilirim?

KIRIM Haber e-Grubu ICC tarafından idare edilir. KIRIM Haber hakkındaki soru, öneri ve eleştirilerinizi grubun yöneticilerine e-posta ile göndermek için KIRIM-owneryahoogroups.com  adresini kullanınız.

Yukarı

Gönderdiğim e-postalar topluluğa gecikmeli olarak ulaşıyor, neden?

Gönderdiğiniz e-postalar doğrudan gruba dağıtılmıyor. Yöneticiler tarafından onaylandıktan sonra KIRIM Haber üyelerine gönderiliyor. Dolayısıyla tüm üyelere ulaşması ile sizin gönderdiğiniz zaman arasında bir gecikme mevcut. Gruba , grubun konusu ile ilgili olmayan, ya da grup kural ve ilkeleriyle bağdaşmayan mektupların dağıtılmasını engellemek amacıyla bir ön onaylama mekanizması kullanılmaktadır.

Yukarı

Bazen gönderdiğim e-postalar topluluğa dağıtılmıyor, neden ?

Dikkat : Adresi "kirim" veya "KIRIM" şeklinde yazmaya dikkat ediniz. İçinde - ı - harfi olacak şekilde "kırım" olarak yazdığınızda talebiniz ulaşmayacaktır. Elektronik posta isimlerinde Türk alfabesine has karakterler ç,ö,ğ,ü,ş,ı, Ç,Ö, Ğ, Ü, Ş, İ kullanılmaz.

Yukarı

Gruba e-posta gönderdiğimde Yahoo!Groups'tan "Unable to deliver your message" konulu bir e-posta alıyorum. Ne yapmalıyım?

Geçici veya sürekli olarak KIRIM Haber grubuna e-posta gönderme hakkınız kaldırılmış olabilir.  Bu hususta KIRIM-owneryahoogroups.com  adresine yazarak grup yöneticileri ile haberleşebilirsiniz.

Yukarı

 

Gruba üye olduğum adresimi başka bir adresle nasıl değiştirebilirim?

Örneğin giray@vatankirim.net adlı adresiyle gruba üyesiniz ama bundan sonra giray@yahoo.com adresinizle üyeliğe devam etmek istiyorsunuz. giray@vatankirim.net adresinden KIRIM-unsubscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz ve bu adresinizle üyelikten çıkınız daha sonra da giray@yahoo.com adresinizden KIRIM-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta göndererek yukarıda anlatıldığı şekilde yeni adresinizle üye olunuz.

Yukarı

Son zamanlarda gruptan hiç mesaj gelmiyor,  ne gibi bir problem olabilir? Bouncing ne demektir ? Bouncing'den nasıl kurtulabilirim?

Yahoo!Gruplarda posta sunucusu gönderilen mesajları kabul etmeyen (geri gönderen) üyelerin hesaplarını bouncing moduna alır. Diyelim ki e-posta hesabınızda bir problem var, kotanızın dolması ya da e-posta servisinizin e-posta hesabınızı kapatması vb.  Bu ve benzeri bir problem durumunda sizden geri dönen mesajlar Yahoo!Groups'a geri gider, tabii ki bu Yahoo!Groups için hiç de istenecek bir durum değildir. Yahoo!Groups böyle problemli olan e-posta hesaplarına mesajları 3 gün daha göndermeye devam eder ve problem devam ediyorsa 3. günün sonunda artık mesaj göndermeyi durdurur, üyeliğinizi de bouncing moduna alır. Gruptan çıkmadığınız halde size artık mesaj gönderilmez.

Bouncing modundan kurtulmak için öncelikle internet üzerinden Yahoo!Groups'a erişiminiz olması gerekiyor, bunun için de Yahoo!Groups'a (bir defaya mahsus yapılan) kayıt işlemini yapmanız gerekiyor. Nasıl kayıt olunacağını bilmiyorsanız bakınız : Yahoo!Groups’a Kaydolunur ?

Daha sonra Yahoo!Groups'un http://groups.yahoo.com sayfasında Yahoo ID ve şifrenizi girerek giriş (Sign in) yapıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız "Edit email accounts" linkini tıklayınız...

Daha sonra da Reset bağlantısına tıklayınca bouncing'den kurtulmuş olursunuz

Eğer sizi bouncing durumuna sokan problemi tespit edip çözemezseniz en kısa sürede tekrar bouncing moduna düşersiniz.

Yukarı

Ben üye olmadan önce grup içinde geçen yazışmalara nereden ulaşabilirim ? Bir "Mesaj Arşivi" var mı?

Bütün eski mesajların sondan başa doğru arşivlendiği sayfanın adresi:  http://groups.yahoo.com/messages/kirim
Bu adreste KIRIM Haber'e ait geçmişteki bütün mesajları bulabilir, arama yapabilirsiniz. Ancak Bu sayfalara erişebilmek için Yahoo!Groups'a da kayıtlı olmanız gerekir.

Yukarı

KIRIM Haber'deki Polls, Photos, Files, Calendar özelikleri ne işe yarar.

Yahoo!Groups'un sunduğu çok kullanışlı servisler var. http://groups.yahoo.com/group/kirim adresine gittiğinizde sol taraftaki menüde aşağıdaki servislerin bağlantılarını göreceksiniz. ( Bu özellikleri kullanabilmek için Yahoo!Groups'a kayıtlı olmanız gerekmektedir.)

Polls: KIRIM Haber bünyesinde herhangi bir konuda yapılan oylamaların bulunduğu bölüm. 
Files: Bazı dosyalar boyutları büyük olduğu için KIRIM Haber'de dağıtılmamaktadır. Ama isteyen üyelerin ulaşabilmesi için bu dosyalar Files bölümüne yüklenir. Yahoo!Groups tarafından KIRIM Haber'e 20 MB'lık bir alan tahsis edilmiştir.
Photos : Kırım fotoğraflarının bulunduğu albüm kısmı.
Database: İstenen her konuda bilgileri tutmak için formlar oluşturulmaktadır.
Bookmarks: Kırım ile ilgili internet sitelerinin bağlantıları bu kısımda yer almaktadır.
Calendar: Kırım tarihindeki önemli günleri Y!grup üyelerine duyurmak için kullanılan Takvim bölümü.
Chat: Sohbet odası. Y!grubun bu kısmına ICC tarafından destek verilmemektedir.

Yukarı

 

Gruba gönderilen bir mesaj beni çok rahatsız etti ne yapabilirim?

Grupta yer alan mesajlar yöneticiler tarafından kontrol edilmektedir ancak bununla beraber herhangi bir nedenle sizi rahatsız eden bir mesaj olmuşsa, lütfen rahatsızlığınızı grup kurallarına da bağlı kalarak grup yöneticilerine iletiniz. Bu konudaki mesajınızı lütfen gruba göndermeyiniz. Bu mesaja cevap verme gereği duyuyorsanız, lütfen cevabınızı mesaj atan kişinin şahsi e-mail adresine yönlendiriniz.

 

KIRIM Haber topluluğundan nasıl ayrılabilirim ?

1.Adım:  KIRIM-unsubscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e-posta gönderiniz. Konu (Subject) kısmına ve e-postanızın içine herhangi bir şey yazmayınız.

2.Adım: Sonra YahooGroups.com dan size "Please reply to unsubscribe from KIRIM Haber" konulu bir e-posta gelecektir.

Bu mesajı hiç değiştirmeden ve bir şey eklemeden aynen geri gönderiniz (Reply). Bundan sonra  üyeliğiniz sona ermiş olacaktır. Dilediğiniz zaman üyelik için yeniden başvurabilirsiniz.

Yukarı

 


KIRIM-subscribe@yahoogroups.com : Üye olmak için                   
KIRIM-unsubscribe@yahoogroups.com : Üyelikten çıkmak için              
KIRIM-digest@yahoogroups.com : Her gün tek bir e-posta almak için
KIRIM-nomail@yahoogroups.com : Yalnızca web üzerinden okumak için
KIRIM-normal@yahoogroups.com : Mesaj dağıtımını normal hale getirmek için
KIRIM@yahoogroups.com : Mesaj yollamak için
KIRIM-owneryahoogroups.com  : Grup yöneticilerine yazmak için

Bu konuda en çok yapılan hata (e-posta ile işlem yapılırken) grup adresine e-posta gönderilip ana mesaj kısmına ya da Konu(Subject) kısmına bir şeyler yazılması. Yukarıdaki e-postaları her zaman Kime (To) kısmına yazınız, Konu (Subject) ve Ana mesaj kısmını her zaman boş bırakınız. Grup yöneticilerine mesaj gönderirken ise herhangi bir  e-posta adresine yolluyormuş gibi davranınız.